MÅLAD TAPET, 16 delar, 1800-tal.

Landskapsdekor med staffagefigurer inbegripna i rävjakt. Total l 13, 4 m.

De olika delarnas ca mått i bildordning:

H 206, b 122.
H 207, b 117.
H 208, b 44.
H 208, b 96.
H 209, b 122.
H 208, b 33.
H 208, b 122.
H 207, b 120.
H 208, b 121.
H 208, b 20.
H 207, b 56.
H 207, b 31.
H 206, b 86.
H 207, b 118.
H 207, b 52.
H 206, b 44.

Ej komplett. Uppfordrad på masonitpannåer. Omfattande slitage, skador, mögelangrepp. Viss odör.

Enligt uppgift lär en liknande tapet finnas/ha funnits på Misterhults Säteri, Misterhults socken.

Utropspris
15 000 SEK