KRÄFTSERVIS, 13 delar, flintgods, Gustavsberg, 1906.

Tre tallrikar med delvis handmålad dekor av större kräfta i spegel samt tre små runt bräm, nio tallrikar med delvis handmålad dekor av mindre kräfta samt tre små runt bräm, serveringsfat med samma dekor som de senare. Djupröd rand längs bräm. Diam 25-31,5.

Slitage. Fläckar. Krackelyr.

Utropspris
6 000 SEK