MATSALSMÖBEL, 9 delar, daterad 1915.

Ek. Matbord med utdragbara skivor. L 119. B 100. H 77. 6 stolar med genombruten baluster bricka, lös stoppad sits. Buffet med 4 lådor samt 2 dörrar med bakomliggande hyllplan. Uppsats. L 185. B 67. H 168. Skänk med 2 lådor och 2 dörrar. L 100. B 54. H 115. Nyckel finns.

Repor. Slagmärken. Fläckar. Slitage. Sliten klädsel.

Utropspris
5 000 SEK