Madeleine Pyk – en samling F769

SPEGEL MED TRYMÅBORD, nyrokoko, sent 1800-tal.

Bronserad. Spegel med grnombrutet krön, dekor av maskaroner och bladverk. Bord med dekor av vindruvor och bladverk, ådringsmålad skiva. L 80. B 37. Total H ca 248.

Repor. Slagmärken. Renoveringar. Några sprickor.

Utropspris
2 000 SEK