Allmoge
337474

HÖRNSKÅP, allmoge, troligen Småland, 1700/1800-tal.

Ek. Intarsiadekor samt svärtade detaljer. Två skåp och en låda. L 80, b 54, h 130. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Repor. Del av baksstycket skadat. Kompletterat. Maskstunget.

Utropspris
3 000 SEK