Madeleine Pyk – en samling F769

SOCKERSKÅLAR, ett par, silver, empire, Gustaf Folcker, 1826 och SOCKERSTRÖARE, 2 st, silver, 1700-tal. 1474+118 g.

På trepassformad fot med delfiner. Locket krönt av papegoja. Även locken stämplade. H 30. Ströskedarnas l 18,5 resp 19,5. Schatull.

Bruksslitage. Delfinerna lösa i fästet. Lagning. Skedarna med monogram.

Utropspris
12 000 SEK