Madeleine Pyk – en samling F769

KARMSTOLAR, ett par, rokokostil, 1900-talets första hälft.

Vitmålade med guldmålad dekor av sk engelsk-holländsk typ, svängd genombruten rygg med balusterbricka, svängda armlän, stoppad löstagbar sits, svängda ben med svarvat fotkryss.

Ställvis hårt slitage, färgbortfall. Fläckar på tyg.

Utropspris
3 000 SEK