VITRINSKÅP/BOKSKÅP, nyrenässans, sent 1800-tal.

Tvådelat, ådringsmålat i valnötsimitation. Nedre del med pardörrar och två lådor mellan skurna pilastrar. Övre del med glasade pardörrar mellan skurna pilastrar, uppsvängd kröndekor mellan svarvade knoppar. L 114, b 52, h 84+157. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, fläckar, smärre färgbortfall resp påmålningar, lådornas draghandtag skadade och ej komplette. Delar till dem medföljer. Dörrglasen skarvade i överkant. Nedre dörrpar låst och nyckel saknas här.

Utropspris
4 000 SEK