Bukig form med tre lådor. Listverk bl.a förgyllda, intarsia, konturerad profilerad skiva. L 112, b 58, h 79. Nyckel finns.
Ett lås saknas, fanérskador, slitage. Renoverad och kompletterad. Ett hörn på övre lådframstycket saknas. Lister lösa.