SPELSCHATULL, 2 st, och ASK, trä och bl.a. ben, 1900-tal.

Dekorerat skrin med lådinredning innehållande olika spelmarker bl.a. i ben. Polikrom brodyr på lockets insida. L 20,5, b 14,5.
Ställning med spelmarker i 6 färger. Med lock och handtag. L 16,5, b 12, h 11.
Ask för spelkort. På locket graverad dekor med monogram FB. L 24, b 8, h 7.

Märkbart slitage, två av locken sluter inte tätt. Fanerskador, dekorelement saknas. Spelkorten saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
150 EUR