KARMSTOLAR, ett par samt STOLAR, ett par, gustaviansk stil 1800-talets slut.

Kannelerade ben, rygg med dekor av spjälknippen, skuren dekor i form av bladsnitt. Karmstolarna med stoppade armlän samt sits. Stolarna med löstagbara stoppade sitsar. En daterad 1889. En brännmärkt S.S.

Slitage, skador, färgbortfall, senare målning.

Utropspris
300 EUR