STOLAR, 6 st, "72 T" Eero Saarinen, Nordiska Kompaniet, 1959.

Svartlackerade stålben, ryggstöd i svartlackerat trä samt stoppade sitsar klädda med grönt tyg. NK skyltmärkta NK R 72 T-C, samt en stol märkt NK Design Knoll International made by Nordiska Kompaniet Sweden.

Slitage, repor, fläckar på sitsar. Troligen senare lackerade.

Utropspris
10 000 SEK