BOK, 2 delar i en vol, "Then Stoormächtige Högborne Furstes...Herr Gustaffs..." av Erich Jöransson Tegel, Stockholm 1622.

Titelblad med sveriges riksvapen till båda delarna varav den senare i svart och rött. Halvfranskt skinnband med upphöjda bind. Folio.

Slitage, renoverat band med smärre sprickor, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Collijn 913-14, Warmholtz 3041.

Utropspris
5 000 SEK