BOKVERK, 2 vol, "Konung Carl den XII:tes Historia", Jöran A Nordberg, Stockholm 1740.

Illustrerad med bla porträttplansch av Karl XII. Helfranska troligen samtida bokband med upphöjda bind mellan rikt präglad och förgylld dekor. Folio.
1731 fick Jöran Andersson Nordberg (1677-1744), konungens hovpredikant, i uppdrag av kanslikollegium att skriva Karl XII:s historia. Med ledning av bl.a. egna minnesbilder (han tillbringade åren 1709-1715 i fångenskap i Ryssland), sin fältjournal, fältdagböcker m.m. sammanställde Nordberg sitt stora verk som också översattes till tyska och franska.
* Warmholtz 5954. SBL, vol. 27, p. 161-165. Hesse 1408.

Slitage, fläckar, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
5 000 SEK