Georg Engelhard Schröder

(Sverige, 1684-1750)
Georg Engelhard Schröder
(Sverige, 1684-1750)

GEORG ENGELHARD SCHRÖDER , hans art, olja på duk, 1700-tal.

Helfigursporträtt av Konung Fredrik I av Sverige. Förgylld rokokoram med skurna ornamnent och krönande kunglig krona. Bär numrering a tergo samt intyg av Gustaf Jeansson. 43 x 37.

Uppfordrad längs kanterna. Krackelyrer. Påmålningar. Retuscher. Smärre färgbortfall. Något ospänd duk. Ramen med sprickor, obetydliga skador, smärre bortfall av förgyllning. Kronans kors saknas.

Utropspris
8 000 SEK