RESEBESTICK SAMT SOCKERTÅNG, silver, oidentifierade Stockholmsstämplar 1800-talets första hälft. Tot vikt ca 110 gram.

Resebestick i fodral av rött marokängskinn med präglad och förgylld dekorrand, gaffel modell Gammal fransk, kniv med järnblad, snäckmodell, l 17-21. Sockertång med genombruten dekor av bla filigran, l 14.

Slitage, gaffel och kniv med graverade initialer och hör möjligen ej ursprungligen samman med schatull. Sockertången med smärre dekorskada.

Utropspris
1 500 SEK