Nystilar

Nystilar

BOKSKÅP, nyrenässans, omkring sekelskiftet 1900.

Fanerat med valnöt. 2-delat. Överdel med 2 glasade skåpsdörrar, 3 bakomliggande hyllplan. 2 krönande spiror. Låda. Nedre skåpsdel med bakomliggande hyllplan. Skuren dekor, snedställda hörn. L 120, B 65, H ca 255. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Hack. Skador på nyckelskylt till låda. Lösa dekorelement.

Utropspris
4 000 SEK