Pehr Gustaf von Heideken

(Sverige, 1781-1864)
Pehr Gustaf von Heideken
(Sverige, 1781-1864)

PEHR GUSTAF VON HEIDEKEN, olja på pannå. Monogramsign.

Landskap med figurer vid en trappa vid en bergspassage. 26 x 20.

Ytrispor.

Utförd under konstnärens vistelse i Italien 1827-29. Motivet kan möjligtvis ha hämtats från "La Grotto de Pausillipe" utanför Neapel.
Von Heideken är känd som Carl Johan Fahlcrantz trognaste elev. Marianne von Ehrenström, "Notice sur la literature et les beaux arts en Suéde", 1826, uppskattade hans arbeten: "Il a une manière, une teinte animée et dans tons cariés", (Svenskt konstnärslexikon, vol III, 1957, sid 87). Von Heidekens målningar är vanligtvis utförda i små format.

Utropspris
4 000 SEK