SKÅL SAMT SOCKERRUSKA, silver och blått glas, G Graumann, Falun, 1932, resp importstämplar, 1900-. Silvervikt ca 385 g.

Oval form med genombruten dekor i form av korg med putti och blomster. L 18. Ruska i rokokostil, blomsterdekor i relief. H 20.

Glasinsatsen med smärre nagg. Slitage

Utropspris
2 000 SEK