Jan-Gunnar Sjölin

(Sverige, Född 1939)
Jan-Gunnar Sjölin
(Sverige, Född 1939)

JAN-GUNNAR SJÖLIN, silvergelatinfotografi, sign o dat 1980 a tergo.

Kvinna under transparent tyg. Bildstrl ca 19 x 24 cm.

Obetydliga hanteringsveck i nedre vänster hörn. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Halls samling.

Fotot togs 1980 i Lund. Det förekom inte något genomskinligt tyg vid tagningen. Det är nämligen en dubbelexponering på ett och samma negativ i storformat. Vid den ena exponeringen var kvinnan övertäckt med det ogenomskinliga tyget, vid den andra hade hon inget tyg över sig. Fotografen minns inte exakt vilken tagning som gjordes först.
Sjölin var vid denna tid mycket upptagen av slumpeffekter vid fotograferingen. Och det vi nu ser i fotot hade inget mänskligt öga sett i verkligheten, och det gick inte att förutse hur effekten skulle bli.

Konstnär

Jan-Gunnar Sjölin är professor em vid avdelningen för konsthistoria och visuella studier vid Lunds Universitet. Han är känd för sina konstteoretiska bidrag och för sina studier till bildens och konstens historia. I vetenskapligt syfte har Sjölin alltid utövat och arbetat nära fotografi, video och performance. I Sverige var han tidig med att behandla fotografi som likställt med måleri och skulptur: Sjölin stod omkring 80-talet nära kretsen kring Dawid och Gunnar Smoliansky. Han hade då också nära kontakt med Frederick Sommer i USA. Under åren 1977-1984 ledde han en utbildning vid Lunds universitet som hette ”Den fotografiska bilden”, och från 90-talet har han mest arbetat med video. Idag intresserar han sig för performancekonst och utgår ifrån konstnärer som William Forsythe, Jerzy Grotowski och Doris Humphrey.

Utropspris
3 000 SEK