Madeleine Pyk – en samling F769

BÖCKER, 2 st, bla "Afbildningar af Nordiska Drägter" utg H. Thulstrup och JH. Kramer, Stockholm 1895.

Även "Bilder ur Svenska Folklivet", Göteborg 1855. Rikt dekorerat band med klistrat färgtryck resp halvfranskt band med skinnrygg.

Slitage, den större volymen med skadat band. Ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK