BORDSLJUSSTAKE, "Octav", Atelje Lyktan, och LJUSSTAKE, modell L 102/32, Hans Agne Jakobsson, Markaryd, 1960-tal.

Mässing, delvis vitlackerad ljushållare på rund fot med 8 kupor i cognacsfärgat glas. H 45. Ljusstake, mässing, h 20. Ljuset höjs med automatik med inbyggd fjäder.

Slitage. Smärre repor.

Utropspris
1 500 SEK