BOK, 2 vol, "Voyage au Cap de Bonne-Espérance et Autour du Monde avec le Capitaine Cook..." av Anders Sparrman, Paris 1787.

Helfranska skinnband med upphöjda ryggbind och präglad samt förgylld dekor.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
4 000 SEK