5 band med utvikbara kartor. Halvfranska Hedbergband av skinn med präglad och förgylld ryggdekor. Medföljer "Samlingar til en beskrifning öfwer Norrland" av samme författare, Stockholm 1922.
Slitage, ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.