BOKPARTI OM ÖSTERGÖTLAND, 4 delar, bla "Försök till en Ny Beskrifning öfwer Östergöthland" av PD. Widegren, Linköping 1817-28.

Även "Wettern och dess Kuster" av John Bohman, Norrköping 1834, "Historiskt, Geografiskt och Statistiskt Lexikon öfver Östergötland" I-II, av Anton Ridderstad, Norrköping 1875-77. Halvfranska skinnband.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Bla Carl Arvid Klingspor enligt exlibris. Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK