BOKPARTI TOPOGRAFI, 6 delar, bla "Beskrifning om Landskapet Blekinge i sammandrag" av Edvard Fagerlund, Karlskrona 1866.

Även "Antiqvarisk och Arkitektonisk Resa genom Halland, Bohuslän, Dalsland, Wermland och Westergötland" av CG. Brunius, Lund 1839, "Bohusläns Historia och Beskrifning" av AE. Holmberg, Stockholm 1867, "Wärend och Wirdarne" I-II, av GO. Hyltén-Cavallius, Stockholm 1863, "Helsingborgs Historia" av Elias Follin o P. Wieselgren, Uppsala 1851. Olika typer av bokband, bla halvfranska skinnband.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK