Madeleine Pyk – en samling F769

PARTI PORSLIN, 8 delar, Kina bl a 1800-tal.

Två skålar, tre vaser, en vas med lock, en mindre pilgrimsflaska samt fat på fot. Dekor i underglasyrblått föreställande bl a landskap och figurer. Diam 9-23. H 4-20.

Större skål m spricka i botten. Smärre nagg. Fat på fot m lagning.

Utropspris
2 000 SEK