BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk, Johan Erik Höglander Stockholm(mästare från 1777).

Förgylld. Rundad rygg. Sarg med bladstav och fleuroner. Bladhölstrade framben, sabelformade bakben. Klädd stoppad sits. Signerad IEH.

Ställvis förgyllningsbortfall. Senare klädsel. Slitage. Undertill förstärkt.

Utropspris
10 000 SEK