BOKPARTI OM ADEL OCH HERALDIK, 9 delar, bla "Arms of the Peers of the United Kingdom..". 1700-1800-tal.

Även "Försök till en Historia om Sveriges Adel.." Stockholm 1822, "Matrikel öfwer Swea Rikes Ridderskap och Adel ifrån 1755 til närwarande tid..." av Johan Adam Rehbinder, Stockholm 1781, "The Grammar of Heraldry" av Samuel Kent, London 1718, "Inledning til Heraldiken" av Carl Uggla, Stockholm 1746. Olika typer av bokband, bla halvfranska skinnband.

Slitage smärre bandskador, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK