SKRIVBORD, sengustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mahognyfanér. Rak form med uppsats, tvådelad jalusidörr med bakomliggande lådor och fack. Grönt skrivbordsunderlägg i präglad läderimitation. 5 draglådor i fronten, blindlådor i bak. Beslag och dekorelement i mässing, bla nyckelskyltar krönta av rosetter. Nedåt avsmalnande ben med mässingavslut. L 140, B 67, H 110. Nyckel finns.

Bruksslitage. Ställvis blekt och fläckigt skrivbordsunderlägg. Repor. Hack.

Utropspris
12 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?