Pelarbord. Rund skiva med faner lagt i stjärnmönster. Målat balusterformat ben med tre fötter. H 60, diam 48. Bord med låda och hylla. Mahogny med svärtade, svarvade ben. L 49, b 34, h 74.
Slitage. Pelarbordet med fanersprickor.