SLEVAR, 2 st. och STRÖSKED, silver, Åbo och Björneborg 1800-talets senare hälft. Tot. vikt, inkl. skaft i trä, 201 g.

Soppsleven med skaft i trä, Wilhelm Petterson, Åbo 1884, l 44.
Såsslev, Josef Israel Åkersten, Björneborg 1870, l 18.
Strösked, mynningen med pärlstavsdekor, Wilhelm Petterson, Åbo 1888, l 19.

Anlöpningar, bucklor.

Utropspris
250 EUR