BOK, 3 vol, "The Bibliographical Decameron or Ten Days Pleasant Discourse" av Thomas Frognall Dibbin, London 1817.

Illustrerad. Helfranska skinnband med rikt präglad och förgylld dekor.

Slitage, smärre skador och sprickor, ej genomgångna.

Proveniens

Vapenexlibris: James Rimington.
Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
5 000 SEK