SOFFOR, ett par, trä och metall, "Ateljésoffa" Yrjö Kukkapuro, Haimi, 1960-tal.

Rödmålat trä samt rödmålad metall, plymåer i rött läder. Märkta Haimi Made in Finland Design Yrjö Kukkapuro. L 198, b 79, h 76.
Tilläggsdelar medföljer.

Klädseln med kraftigt slitage, repor och hål. Stötmärken, färgbortfall, fläckar, skador.

Utropspris
200 EUR