Med illustrationer av Elsa Beskow, kartongband.
Även "Mariae Nyckelpigas visbok" av Anna M Roos, Stockholm 1901. Helband av klot.
Slitage, fläckar, smärre skador på banden. Ett originalskyddsomslag av papper medföljer och har pappersförluster. Ej genomgångna.
Arne Nilssons samling, Sandviken.