BÖCKER AV OCTAVE UZANNE, 8 vol, bla "Les Modes de Paris", Paris 1898.

Illustrerade och några av numrerade upplagor. Även "La Femme a Paris nos Contemporaines", Paris 1894, "L Reliure Moderne", Paris 1887, "Le Miroir du Monde", Paris 1888, "Francaise du Siècle modes Moeurs Usages", Paris 1886, "L ´Eventail" Paris 1882, "L´Ombrelle le Gant Le Manchon", Paris 1883, "Son Altesse La Femme" Paris 1885. Halvfranska skinnband av bla Hedberg varav flera med rikt präglad och förgylld dekor.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
8 000 SEK