MATSERVIS, flintgods, 163+2 delar, "Bengali röd", Rörstrand.1900-talets första hälft.

29 mattallrikar,
29 djupa mattallrikar,
10 mindre djupa tallrikar,
12 förrättstallrikar,
28 assietter,
2 gräddkannor,
5 tekoppar med fat +2 fat,
10 moccakoppar med fat,
15 kaffekoppar med fat +1,
2 karotter,
2 kannor,
6 uppläggningsfat,
6 upläggningsskålar,
2 såsskålar,
senapsburk,
saltkar,
kaffekanna,
sockerskål,
tvådelat uppläggningsfat.

Bruksslitage. Märken och repor. Nagg. Sprickor. Krackelerad.

Utropspris
3 000 SEK