BÖCKER OM NAPOLEON, 11 vol, bla "Las Cases Dagbok öfver Napoleons enskilda lefnad och...", 8 vol i fyra, Stockholm 1823-24.

Även bla "Återblick på Högtidligheterna i Paris år 1840 i anledning af förflyttandet af Napoleons stoft från S:t Helena till Frankrike", Göteborg 1842, "Histoire Populaire...de Napoléon et de La Grande Armée" av Émile Marco de Saint-Hilaire, Paris 1846, "Napoleons sista stunder eller dagbok förd... af hansLäkare" av F. Antommarchi, Stockholm 1826. Mest halvfranska skinnband varav några sentida.

Slitage, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK