BOK, "Konung Carl den IX:des Rim-Chrönika samt Konung Gustaf Adolphs...Chrönika..." utg. B. Bergius, Stockholm 1759.

Troligen samtida halvfranskt skinnband.

Slitage, smärre hörnskador, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 000 SEK