BOK, "Samlingar til en Beskrifning öfwer Norrland...Ångermanland" av Abraham Abrahamsson Hülphers, Västerås 1780.

Handkolorerad utvikbar karta. Halvfranskt skinnband från sent 1800-tal.

Slitage, smärre hörnskador på bokbandet, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK