BOK, "Opera, quae extant, omnia..." av Crispus Sallustius Gaius, Leiden 1649.

Illustrerat titelblad. Helband av pergament.

Slitage, titelbladet med pappersförlust och senare kolorering, bläckanteckningar. Ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
2 500 SEK