Madeleine Pyk – en samling F769

Gunnar G:son Wennerberg

(Sverige, 1863-1914)
Gunnar G:son Wennerberg
(Sverige, 1863-1914)

SERVIS, benporslin, 20 delar, "Gullviva" Gunnar Wennerberg. Gustavsberg 1905-20.

Tryckt dekor av gullvivor. 4 större assietter, 7 mindre assietter, två kakassietter. Två koppar med fat och ett ovalt uppläggningsfat. Tekanna, sockerskå, gräddsnipa samt kanna. 8 fat medföljer. Skål med fat medföljer.

Slitage. Fåtal nagg, fåtal sprickor.

Utropspris
3 000 SEK