DOSOR, 4 st, silver, Sverige, 1800-talets första hälft. Tot vikt ca 220 g.

Sengustavianska. Oval form med dekor av blad, blommor och blomsterkorg. Invändig förgyllning. Stämplade Eric Söderholm, Hernösand,1834. J.J. Gröndahl, Sundsvall, 1817-1825. Petter Wikström, Hernösand, 1805 resp 1813. L 8,5-10,5.

Slitage. Repor. Fläckar. Sliten förgyllning. Bär gravyr.

Utropspris
2 500 SEK