SERVIS, 125 delar, flintgods, "Empire", Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Dekor i form av rött kantband med gulddekor. 36 mattallrikar, diam 26.16 djupa tallrikar, diam 26. 18 förrättstallrikar, diam 22. 16 assietter, diam 18. 21 assietter, diam 15,5. Soppterrin med lock och fat h ca36. 2 såssnipor på fat. 2+2+2 skålar/karotter på fot med hänklar, varav en med lock diam 22 18 15. Fiskfat l 62. 8 uppläggningsfat ovala l 23-44.

Smärre bruksslitage, mindre repor, enstaka delar med nagg.

Utropspris
10 000 SEK