KAFFESERVIS, 28 delar, porslin, "Cobolt-Net", Lomonsov, USSR, Sovjetunion, 1900-talets andra hälft.

Vit botten, blå nätdekor samt guldkant. 11 kaffekoppar på fat, ett extra medföljande fat, kaffekanna med lock, tekanna med lock, sockerskål med lock, gräddkanna, serveringsfat, 12 assietter.

Bruksslitage.

Vid Grand Prix utställningen i Bryssel 1958, fick Serafima Jakovleva pris för bästa form, tulpan. Denna form har gjort Lomonosov porslinet världskänt. Vid samma utställning fick Anna Jatskevitj pris för målningen Cobalt-Net, just på denna tulpanform. Målningen till Cobalt-Net är hämtad från Elisabeth Petrovnas 1700-tals serviser. Cobalt-Net serien har gjort porslinet från Lomonosov världskänt. Denna målning har en koboltblå underglasyr med 22 karats överglasyr i guld.

Utropspris
4 000 SEK