FOTOGRAFIALBUM FRÅN ANDRA KEJSARDÖMET, ca 50 bilder, bla Napoleon III och Christina Nilsson, Frankrike 1868-71

Flertal olika franska fotografer, bla Le Jeune.
Visitkortsfotografier. Kejsar Napoleon III, Kejsarinnan Eugenie, Kronprins Eugene, flertal medlemmar av familjen Daunt, Abbé Mercier, Comte F. de Mountholan, Baron R. de Stjernswärd, Monsiuer H. Vioti, Angelina Lavalette, Baron de Calm, Christina Nilsson mfl.
Läderklätt album med främre pärmen rikt dekorerad av fem runda stadsvyer från Paris under glas. Förgyllda snitt, två bokspännen.

Slitage, fotografierna gulnade, fläckar, en infälld vy från Paris med spräckt glas. Ej fullständigt genomgånget.

Proveniens

Löjtnant Carl Magnus Axel Wästfelt besökte Frankrike 1868-1869 som ordonnansofficer hos Prins August av Sverige. De bevistade bla balen hos kejsar Napoleon på Tuilerierna 4 jan 1869.

Utropspris
10 000 SEK