SPEGEL, empire. Danmark, omkring 1810.

Bronserad samt förgylld. Tvådelat spegelglas flankerad av två lotuskolonetter. Överdel med lunett med dekor av lyra och vindruvsrankor. Galverformat avslut. H 135, B 64.

Slitage. Märken och repor. Torrsprickor. Färgbortfall. Anlupet.

Utropspris
8 000 SEK