BORDSPENDYL, nyrenässans, sent 1800-tal.
Urhus i sten. Urtavla med arabiska siffror, kantad av bladstav. Pendel med kvicksilver. L 27,5, B 13,5, H 39,5. Nyckel finns.
Slitage. Nagg. Märken. Ej funktionstestad. Lagning. Hasp/knopp till bakstycke saknas.