BÖNBOK MED BIBEL, "The Booke of Common prayer and administration of ...", Robert Barker/John Bill London 1631.

Praktband, helband av textil, troligen sammet med rika silverbeslag och två spännen. Graverad dekor av Skottlands tistel, religiösa tänkespråk samt crestmärke. Helt guldsnitt.

Ställvis hårt slitage, anlöpningar, lagningar, inbindningen något skadad, senare ritade marginaler i rött, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
3 000 SEK