BOKPARTI MED TEOLOGI OCH BIBLAR SAMT PSALMBÖCKER, 16 vol, bla "Historiae Passionis Analysis.." MN. Tilesio, Göteborg 1655.

Även bla "Epistler och Evangelia..." Stockholm 1694, "Genesis et Exodus cum Nova Versione..." JE Tersero, Uppsala 1655, "Prof-Psalmer af Franzén och Wallin, Stockholm 1812. Olika typer av bokband, mest helfranska.

Slitage, några med senare bokband andra med skador, "Epistler och Evangelia" är ej komplett, övriga ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK